12.26.2008

Litewskie klimaty cz.2 czyli jak z Rusina zrobić BałtaOstatnimi czasy byłem zajęty innymi projektami (szczególnie współczesnością) i dlatego trochę zaniedbałem moje średniowiecze - rezultat: nadal tkwię w etapie przeróbek. W związku z tym postanowiłem podzielić się moimi przemyśleniami dotyczącymi możliwości wykorzystania zestawu figurek Zvezdy dla stworzenia jazdy litewskiej z przełomu XIV i XV wieku.
Wojskowość ludów bałtyckich wykształciła kilka charakterystycznych elementów uzbrojenia, które powinny znaleźć się w wyposażeniu wojów tak, żeby nabrali oni charakteru litewskiego:
  • Tarcze-pawężki - ludy bałtyckie wytworzyły odrębny typ tarczy drewnianej, który następnie rozpowszechnił się w Europie Środkowej (stając się m.in. narodową tarczą czeskich husytów, choć także Krzyżacy doceniali jej zalety).
  • Sulice - bałtyjską odmianę broni drzewcowej, która w odróżnieniu od zwykłej włóczni dorównywała, a niekiedy przewyższała swoją długością ciężkie kopie rycerskie (dochodziła do 5m długości), zachowując lekkość i elastyczność.
  • Hełmy - charakterystycznym wytworem bałtyjskim była pikelhauba - odmiana hełmu stożkowego. Litwini stosowali także kapaliny bizantyjskie oraz ruskie, wydłużone hełmy stożkowe.

  • Pozostałe elementy uzbrojenia będą zbliżone do uzbrojenia ruskiego co świadczy o dużych wpływach, jakie wywierała na Litwie kultura ruska w okresie wschodniej ekspansji tego państwa, na tereny osłabione najazdami mongolskimi.
CDN.

Brak komentarzy: